JULEFEST I JØRGENSBY

Den 3. december holdt Jørgensby-Skolen og Lyksborggade Børne- og Ungdomshus fælles julefest, og det blev en ubetinget succes.

Skolens gymnastiksal var proppet med publikummer, da indskolingen, skolens frivillige musiktilbud og en flok dansere underholdt, og efterfølgende fortrak alle publikummerne ud i forskellige juleværksteder, café og bistro på skole og fritidshjem.

Et af aftenens særlige initiativer var salg fra gemmerne, hvor man mod en donation kunne »få et stykke Jøby med hjem«, og alt fra gamle telefoner og landkort til aluminiumskufferter fik nye ejere.

Et andet var nyskabelsen, at det traditionelle luciaoptog slap for at kante sig gennem folk i gymnastiksalen, men var rykket udendørs på mere plads i skolegården.

- Hvordan det ville fungere, var noget af det, vi var allermest spændt på, sagde skoleleder Sandra Mikkelsen.

Det fungerede fremragende, og skolelederen takker for en fantastisk fest og den store opbakning og konstaterer, at:

- Aldrig før har så mange mennesker været med til at fejre jul på Jøby.


På sporet af mosekonen

mandag 01.01.0001 - mandag 01.01.0001

Ørsted Børnehave og den tyske børnehave i Tønder har sammen deltaget i et gratis grænseoverskridende projekt. I sidste uge mødtes de til den sidste fælles aktivitet.

Slow fashion: Elever på sykursus

mandag 01.01.0001 - mandag 01.01.0001

Den 17. marts blev en flok elever fra Satrup Danske Skole udnævnt som »Fremtidens helte« og fik overrakt 2500 euro til deres upcycling-projekt. I denne uge har de brugt nogle af pengene.

Musikken fortsætter i SdU

mandag 01.01.0001 - mandag 01.01.0001

Skoleforeningens frivillige musikundervisning sættes på pause fra næste skoleår. SdU træder til med hjælp.

Scroll to top