Elever gør tv-seere klogere på nisser
Den regionale tv-station RTL Nord har besøgt Nibøl Danske Skole for at finde ud af, hvad nisser egentlig er for en størrelse.
I disse dage bliver der kørt fastelavnstønder ud til skoler og daginstitutioner. I alt 240 tønder i forskelligt materiale er klar til at blive slået til.

Midt i julehyggen blev skoler og daginstitutioner bedt om at tænke på fastelavn, for da spurgte Skoleforenings indkøbskontor om behovet for tønder, kattekongekroner, katte (af stof) og andre fastelavnsremeider.
Og selv om indkøbslisten blev lidt kortere end sidste år, fyldte remedierne godt op i kælderen under Indkøbskontoret, da de ankom.
110 store tønder, 80 små og 50 af pap, så også de mindste har en chance for at slå tønden ned, blev det til i år.
Dertil kommer 250 kattekongekroner, 200 kroner til kattedronninger, 200 stofkatte til at putte i tønden, 55 køller og 250 fastelavnsris.
Den kommende tid vil ris og tønder blive pyntet og malet ude på deres bestemmelsessteder – og mon ikke, der også kommer lidt lækkerier i en tønde eller to?
Fastelavn er i år søndag den 2. marts.
Den regionale tv-station RTL Nord har besøgt Nibøl Danske Skole for at finde ud af, hvad nisser egentlig er for en størrelse.
For anden gang var det danske mindretals julerier i Husum rykket ind i Julebyen på den danske skole.
I slutningen af november fik 9. klasse på Ladelund Ungdomsskole masser af information om erhvervsuddannelser – på en lidt anden måde end sædvanligt.