Fastelavn kan bare komme an

I disse dage bliver der kørt fastelavnstønder ud til skoler og daginstitutioner. I alt 240 tønder i forskelligt materiale er klar til at blive slået til.

Midt i julehyggen blev skoler og daginstitutioner bedt om at tænke på fastelavn, for da spurgte Skoleforenings indkøbskontor om behovet for tønder, kattekongekroner, katte (af stof) og andre fastelavnsremeider. 

Og selv om indkøbslisten blev lidt kortere end sidste år, fyldte remedierne godt op i kælderen under Indkøbskontoret, da de ankom.

110 store tønder, 80 små og 50 af pap, så også de mindste har en chance for at slå tønden ned, blev det til i år.

Dertil kommer 250 kattekongekroner, 200 kroner til kattedronninger, 200 stofkatte til at putte i tønden, 55 køller og 250 fastelavnsris.

Den kommende tid vil ris og tønder blive pyntet og malet ude på deres bestemmelsessteder – og mon ikke, der også kommer lidt lækkerier i en tønde eller to?

Fastelavn er i år søndag den 2. marts.


Kan børn godt lave bøger?

mandag 01.01.0001 - mandag 01.01.0001

I denne uge havde indskolingen på Kaj Munk-Skolen et levende litteraturmøde med illustratoren Tea Bendix.

Bøger i hænderne på deres læsere

mandag 01.01.0001 - mandag 01.01.0001

De bøger, der sidste år blev udvalgt til Gustav Johannsen-Skolens bibliotek, er ved at blive gjort spiselige for deres målgruppe. I 9. klasse gøres det med speeddating.

Danske elever bygger bro

mandag 01.01.0001 - mandag 01.01.0001

Den 25. januar var et kor fra Nibøl Danske Skole inviteret til at stå for den musikalske underholdning til byens nytårsreception.

Scroll to top