Vanvid med ord
For nylig var de to kendte børne- og ungdomsforfattere Maria Rørbæk og Annie Bahnson på besøg i Sydslesvig for at gøre sproglig forvirring til et kunstnerisk potentiale.
I sidste uge var torsdag sat af til »Skolens Dag« på A.P. Møller Skolen.

Nogle udvalgte dage om årets tilsidesættes det normale skema på A.P. Møller Skolen.
Det kan være, når der er motionsdag, juleklip eller som for nylig, når der afholdes »Skolens Dag«.
Oprindeligt blev Skolens Dag sat i værk for at fejre skolens fødselsdag, men med løbende justeringer er den mere blevet til en dag med fokus på fællesskab end på fødselsdag.
Det er en sjov og anderledes dag, hvor al aktivitet foregår på tværs af alle klasser, og som således tjener til styrkelse af fællesskabet på skolen og i hverdagen.
For når man lærer hinanden bare en lille smule at kende på tværs af klassetrin, kan hverdagen og humøret måske få en opgradering. Det kan for eksempel være lettere at passere hinanden på gangene, når man lige har set et ansigt før, og det kan måske endda være helt rart, hvis der ovenikøbet følger en hilsen og et smil med.
Fra elev til elev
Det er eleverne selv, der står for Skolens Dag.
Det er nemlig den elevbaserede Fællesskabsudvalg, der planlægger dagen og får eleverne til at byde ind med forskellige workshops.
En af dem var 3.g’er Jonah Lauenstein.
- Grundideen er jo, at aktiviteterne skal være fra elev til elev. Sidste år stod jeg for basket, og i år ville jeg gerne lave noget med Lego, sagde Jonah, der havde taget lidt (meget) af sin Lego-samling med, som workshop-deltagerne kastede sig over.
Der var i alt knap 40 workshops at kaste sig over, og der var virkelig meget at vælge imellem:
Fra brætspil og biograf over graffiti og gåtur og madkundskab og Mario Kart til skoleudvikling, spikeball, stikbold og sy og strik – der var det hele.
For nylig var de to kendte børne- og ungdomsforfattere Maria Rørbæk og Annie Bahnson på besøg i Sydslesvig for at gøre sproglig forvirring til et kunstnerisk potentiale.
Nikolaj Stage Jensen og Troels Kaysen blev på torsdagens fællesrådsmøde valgt som henholdsvis formand og næstformand for Skoleforeningen de næste tre år.
Den 11. september blev det fejret, at der har været dansk børnehave i Harreslev i 100 år.