Sommerkoncert med SKURK

Sommerkoncert med SKURK

Koncert med SKURK – SKoleforeningensUnderholdningsoRKester Lørdag den 15. juni kl. 19.30 i festsalen på A.P. Møller-Skolen



SKURK er klar til atspille sin traditionsrige sommerkoncert!

Midt i et travlt skoleforår med konfirmationer, klasserejser og studentereksamen findes der plads til endeligat præsentere resultatet af sæsonens orkesterarbejde.

De 37 musikereog sangereglædersig til at fremføre et spændende og alsidigt program, som de har arbejdet med ved 8 lørdagsprøver på den tidligere Christian Paulsen Skole i Flensborg, samt en øveweekend på Christianslyst i perioden september til juni.

SKURK har denne sæson arbejdet med musik under overskriften ”Den nye verden/En ny verden”.
Inspireret af en rejse til Canada sidste sommer, har orkestrets ledere Bente og Bjarne Stenger-Wullf
fundet frem til musik, der på hver sin måde belyser temaer som udvandring, længsel, kærlighed og natur. Der bliver også plads til mere eksotiske temaer som ”indianere” og ”dinosaurer”.

Musik har gennem tiderne åbnet for mange nye verdener og temaet fortolkes derfor også mere abstrakt. Der bliver musik af bl.a. Bach, Dvorzak og Kiagiri, Simon og Garfunkel og de danske bands Tøsedrengene og Nephew – blot for at nævne nogle.

Mere skal ikke afsløres her. Traditionen tro spiller SKURK musik hentet fra den klassiske såvel som fra den rytmiske genre og der er lagt op til en festlig aften med et dygtigt og super veloplagt orkester.

Foran SKURK står tre talentfulde unge sangerinder – Ane Schöler, Rebecca Ellendt og Emma Nissen. De synger sammen med SKURK´s mangeårige sangerinde Helene Frank, der som noget nyt har coachet sangergruppen gennem sæsonen.

Årets gæsteinstrument er oboen. Den spilles af tidligere solooboist ved Schleswig-Holsteinisches Landes Sinfoniorchester Enrico Raphaelis. Til at lede publikum vel igennem aftenen er konferencier Birte Überleer.

Billetter koster 5 Euro og kan købes ved indgangen.


Ansvar for helheden – også når realiteterne er svære

mandag 01.01.0001 - mandag 01.01.0001

De fire danske fagforeninger skriver i et læserbrev forleden, at Styrelsen har forkastet et overenskomstforlig og dermed skabt usikkerhed blandt medarbejdere og i hele Sydslesvig. Det giver anledning til at præcisere nogle væsentlige forhold.

Nye rammer: Plads og varme giver ro og balance

mandag 01.01.0001 - mandag 01.01.0001

Efter sommerferien rykkede de danske børnehavebørn i Læk ind i en ombygget institution. Oven på efterårets indvielsesfest og decembers julerier kan de nu begynde at nyde hverdagen i de nye rammer.

Unge satte gang i læselysten i Husum

mandag 01.01.0001 - mandag 01.01.0001

Husum Danske Skoles nye biblioteksbøger er blevet præsenteret for udskolingseleverne. Det skete ved en stor fest, som elevernes egen læseklub stod bag.

Scroll to top