Nye og forbedrede test er i brug

Torsdag aften fik Skoleforeningens styrelse en redegørelse for, hvor langt arbejdet med test til kvalitetssikring er.

Skoleforeningen har igennem en del år haft obligatoriske test i de fire eksamensfag; dansk, tysk, engelsk og matematik. De har været kendt under betegnelsen fællesevaluering.

Der er blevet foretaget obligatoriske test for at sikre, at undervisningen har den kvalitet, der skal til for at udvikle de nødvendige kompetencer, men testene var oprindeligt analoge med dertil hørende stort ressourceforbrug og fejlkilder i indtastningen af resultater.

Der har i længere tid derfor været ønske om mere tidssvarende, digitale løsninger. 

For at finde og udvælge de bedste og mest egnede prøver, har der været nedsat en arbejdsgruppe for hvert eksamensfag.

Flere skoler, lærere og ledere har bidraget i arbejdet med at evaluere eksisterende prøver og se på nye løsninger, men grundet udskiftninger i personalet har arbejdet taget længere tid end forventet. 

Fordi Styrelsen i 2023 gav lov til, at der kunne dispenseres fra at gennemføre så mange test, som det egentlig var vedtaget, fik den på styrelsesmødet torsdag aften en orientering om, hvordan arbejdet forløber.

Bruges som redskab

Og det går fremad, kunne leder af Center for Undervisningsmidler i Sydslesvig, Dorte Larsen, og pædagogisk konsulent på Skolekontoret, Henrik Kristensen, fortælle. 

- Vi har nu testene i læsning, stavning og matematik på plads til skoleåret 26/27, og en række pilotskoler afprøver i indeværende skoleår tysktest på to forskellige klassetrin, fortæller Henrik Kristensen.

Han har kvalitetssikring som et af sine arbejdsområder og påskønner derfor de muligheder, som testning af eleverne giver på området. For det er det, testene gennemføres for. De er ikke en del af en testkultur, hvor eleverne bliver testet i tide og utide, og de gennemføres hverken for deres egen skyld eller bruges som kontrol.

- Det er min forventning og mit indtryk, at testene bliver brugt som et redskab på skolerne, hvor man kan se, hvor elevernes styrker ligger, og identificere de udfordringer, der måtte være, og således sætte ind de rigtige steder i undervisningen, siger Henrik Kristensen og understreger, at forvaltningen »naturligvis også vil støtte skolernes og lærernes arbejde« med at øge kvaliteten.

De obligatoriske test suppleres af et andet nyt tiltag inden for kvalitetssikring, fortæller den pædagogiske konsulent fra Skolekontoret. 

- Sidste skoleår lykkedes det at indsamle alle eksamensresultater i en fælles database. Det gør, at vi nu har data til et samlet overblik, så vi kan se Skoleforeningens udvikling i resultaterne. Hver skole har fået tilsendt et overblik over deres resultater og til orientering også Skoleforeningens samlede resultat, fortæller Henrik Kristensen.

- Målet er, at vi fremadrettet kan sammenligne vores egne resultater, da det er svært at sammenligne med de danske og tyske resultater. Vi skeler dog til de tyske resultater, da vores eksamener er tysk anerkendt og operer på en 1-6 skala. 

- Disse resultater kombineret med fælleevalueringsprøverne giver Skoleforeningen gode værktøjer til at kvalitetssikre vores indsatser og undervisning.


Fastelavn i Sydslesvig

mandag 01.01.0001 - mandag 01.01.0001

Nogle tog hul på løjerne i ugen inden, nogle holdt det på dagen, og nogle valgte at udskyde festen, til sygdom havde sluppet sit tag.  Men uanset hvad og hvornår: I de danske skoler og dagtilbud er fastelavn blevet fejret med maner.

Trækker i trøjen for en god sag

mandag 01.01.0001 - mandag 01.01.0001

Fredag den 6. marts samles penge ind til Børnecancerfonden, når det igen er Fodboldtrøje-Fredag. Flere danske skoler syd for grænsen er med.

Juna hyldet for empati og ansvar

mandag 01.01.0001 - mandag 01.01.0001

Juna Gottschol fra 9. klasse på Sønder Brarup Danske Skole er modtager af årets Jens Jessen-pris.

Scroll to top