Minister besøger Duborg

Den danske europaminister Marie Bjerre kommer til Flensborg.

Mandag den 26. maj kommer Danmarks europaminister Marie Bjerre til Flensborg som et led i møderækken Europadialogen. 

Europaministeren holder oplæg om det kommende danske EU-formandskab og inviterer til åben dialog om fremtidens EU.

Det offentlige dialogmøde finder sted på Duborg-Skolen og er en oplagt mulighed for at høre om EU-formandskabet og ikke mindst dele perspektiver og ideer til fremtidens Europa.

Det begynder kl. 15.15 med et kvarters oplæg ved Marie Bjerre, og derefter er der oplæg fra elevambassadørerne, spørgerunde og dialog med ministeren, inden det hele afrundes ved 16-tiden.

Arrangementet er åbent for alle og kræver ikke tilmelding.


Fællesskab betyder rigtig meget for os

mandag 01.01.0001 - mandag 01.01.0001

Vesteralle Børnehave har valgt at arbejde med Fri for mobberi. Det er der flere grunde til, men kort sagt er det for at »kunne leve bedre sammen.

Intet nyt fra vestkysten

mandag 01.01.0001 - mandag 01.01.0001

Hverken de smukke omgivelser, den gode stemning, de store rødspætter eller ejerforholdet var der lavet om på, da der den 27. september var årsmøde på Lejrskolen Vesterled.

En hyggelig dag for fællesskabet

mandag 01.01.0001 - mandag 01.01.0001

Den 30. september havde A. P. Møller Skolen sin første ‘Skolens Dag’ – tilrettelagt for eleverne af eleverne.

Scroll to top