Læring efter skole? Ja, tak!

Fem af dem, der har deltaget i Enrichment-programmet, er ikke i tvivl: Sig ja, hvis du bliver spurgt.

Skoleleder Tine Bruun Jørgensen er overbevist om Enrichment-programmets værd, og fem af hendes elever på Hiort Lorenzen Skolen deler begejstringen.

De er nogle af dem, der i år er blevet nomineret af deres skole til at deltage, og de er glade for, at de tog imod tilbuddet:

- Det er godt at være med i Enrichment, for skolen kan nogle gange være lidt frustrerende… lidt kedelig…, mener Helle fra 6.a, der derfor gerne tager ekstra udfordringer på sig uden for skoletiden, og nu »har lært meget om kartofler!«

- Først var jeg lidt skeptisk, for… Kartofler?! Men mor og far sagde, at kartofler er spændende, så jeg valgte det alligevel. Og mange ting var lettere, end jeg troede, siger hun.

Hendes klassekammerat Luise påpeger, at »det måske ikke er alle, der har lyst til at gå til fodbold eller ridning i deres fritid«, så Enrichment-programmet kan hjælpe i jagten på at få nye interesser og dyrke dem, og Jette, der går i parallelklassen, 6.b, er enig:

- Har man nogle interesser, er det vigtigt at fremme dem. Ellers mister man dem måske. Jeg har lært noget, det var sjovt, og det var sammen med gode mennesker, siger hun. 

Eeske, der også går i 6.b, var også lidt skeptisk til at begynde med:

- Først tænkte jeg: »Skole om eftermiddagen? Arh, lad os nu se…«, siger hun.

Nu har hun fået trykt en fan-fiction-bog, lært en del om »hvor svært, det er, og hvor meget arbejde, der er i at skrive en bog« – og hun overvejer at skrive en roman.

Emma (5.b) tvivlede i starten lidt på, om hendes kursus nu også var noget for hende, men da det kom rigtigt i gang, var det »rigtig spændende«, siger hun.

Hun og de andre piger vil gerne anbefale alle, der bliver nomineret, at sige ja tak til at deltage i programmet, som man kan læse mere om på:

www.enrichment.schleswig-holstein.de


Øget synlighed på Ejdersted

mandag 01.01.0001 - mandag 01.01.0001

Folk skal kende til de danske tilbud – også på Ejdersted. Det mener Uffe-Skolen og Ejdersted Daginstitution, der har øget aktivitetsniveauet i offentligheden.

Økonomien fylder – også i Fællesrådet

mandag 01.01.0001 - mandag 01.01.0001

Torsdag blev forårets fællesrådsmøde afholdt i Slesvig. Skoleforeningens dårlige økonomi tog en del af dagsordenen, men der var også plads til gode historier.

Vesteralle fejrede 55

mandag 01.01.0001 - mandag 01.01.0001

Onsdag fejrede Vesteralle Børnehave sin 50 + 5 års fødselsdag. Den 15. april havde Vesteralle Børnehave sat eftermiddagen af til en ordentlig omgang fødselsdagshygge. 

Scroll to top