Variation og muligheder i jobbet: »Det er fedt at være leder«
Stor variation i arbejdet og muligheden for at gøre noget ved tingene er det, der tiltaler tre adspurgte ledere på A. P. Møller Skolen ved deres job.
Den 3. december holdt Jørgensby-Skolen og Lyksborggade Børne- og Ungdomshus fælles julefest, og det blev en ubetinget succes.
Skolens gymnastiksal var proppet med publikummer, da indskolingen, skolens frivillige musiktilbud og en flok dansere underholdt, og efterfølgende fortrak alle publikummerne ud i forskellige juleværksteder, café og bistro på skole og fritidshjem.
Et af aftenens særlige initiativer var salg fra gemmerne, hvor man mod en donation kunne »få et stykke Jøby med hjem«, og alt fra gamle telefoner og landkort til aluminiumskufferter fik nye ejere.
Et andet var nyskabelsen, at det traditionelle luciaoptog slap for at kante sig gennem folk i gymnastiksalen, men var rykket udendørs på mere plads i skolegården.
- Hvordan det ville fungere, var noget af det, vi var allermest spændt på, sagde skoleleder Sandra Mikkelsen.
Det fungerede fremragende, og skolelederen takker for en fantastisk fest og den store opbakning og konstaterer, at:
- Aldrig før har så mange mennesker været med til at fejre jul på Jøby.
Stor variation i arbejdet og muligheden for at gøre noget ved tingene er det, der tiltaler tre adspurgte ledere på A. P. Møller Skolen ved deres job.
I disse dage bliver der kørt fastelavnstønder ud til skoler og daginstitutioner. I alt 240 tønder i forskelligt materiale er klar til at blive slået til.
2024 blev rekordår på Christianslyst, der kunne melde om stort set udsolgt. Lige nu er der ingen gæster, men der er ikke stille på stedet.