Strategi for fungerende fællesskaber
Et velfungerende børnefællesskab er den bedste forudsætning for et velfungerende læringsfællesskab. Det er tanken, der har fået PPR til at satse hårdt på »Fri for mobberi«.
Deltag i SdUs spørgeskemaundersøgelse
SdU's spørgeskemaundersøgelse er online. Hjælp SdU med at blive klogere på fritids- og foreningslivet i mindretallet. Du kan vindes flotte præmier! Besøg www.sdu.de/rundspoerge og udfyld spørgeskemaet. Deltag i konkurrencen om en Apple iPad samt 1.000 € til en fest i din forening/gruppe (samlet antal besvarelser i forhold til medlemstallet). Der er 4 forskellige spørgeskemaer, alt efter om du er bestyrelsesmedlem, frivillig, medlem eller ikke-medlem. Skemaene kan besvares på dansk og tysk (medmindre den til ikke-medlemmer), da SdU i det tilfælde gerne vil have fat i mennesker fra mindretallet, som pt. ikke er en del af SdU's foreninger/grupper.
Et velfungerende børnefællesskab er den bedste forudsætning for et velfungerende læringsfællesskab. Det er tanken, der har fået PPR til at satse hårdt på »Fri for mobberi«.
Når børn ikke skal bruge energi på at prøve at høre til, bliver udvikling og læring meget nemmere.
SdU har foreslået at ansætte en medarbejder på tværs af organisationer, som skal styrke børn og unges bevidsthed om Sydslesvig og mindretallet. Det synes både unge og ældre i Skoleforeningen godt om.