En hyggelig dag for fællesskabet

Den 30. september havde A. P. Møller Skolen sin første ‘Skolens Dag’ – tilrettelagt for eleverne af eleverne.

Det er tirsdag den 30. september, og overalt på A. P. Møller Skolen er der aktivitet. Af meget forskellig slags.

Der bliver danset discofox i underetagen, arbejdet med perler og malet. Udenfor er der golf for begyndere og i hallen volleyball i den ene ende og brydning i den anden. 

Nogle laver musik, andre laver mad, flere med udpræget pokerfjæs og andre uden er gået i spillebulen, og enkelte er krøbet sammen i hyggekrogene med en bog i skødet og kage på bordet. 

Og det bare for at nævne lidt af det, som dagens fotograf, Jonna Voßberg fra 13. årgang, begiver sig rundt for at dokumentere med sit kamera.

Skolens Dag

Dagen er en særlig dag, for det er i dag, skolen markerer sin fødselsdag.

Arnold Peter Møller, eller A. P. Møller, som han er bedre kendt som, blev født den 2. oktober 1876, og A. P. Møller Skolen har traditionelt brugt den 2. oktober eller dagene omkring til at fejre sin tilblivelse.

I starten har markeringen været holdt på lille blus, så voksede den sig større, og de seneste par år har dagen været afholdt under overskriften »Bæredygtighedsdag«, ligeledes med forskellige aktiviteter, men kun for gymnasieoverbygningen.

I år er fødselsdagsaktiviteterne for første gang for hele skolen, og meget sigende har dagen fået navnet ‘Skolens Dag’.

Og den er arrangeret af eleverne selv:

- Vi har et fællesskabsudvalg med elever på tværs af klasserne, og det er dem, der har arrangeret dagen, fortæller Jonna.

Normalt er eleverne mere delt i gymansieafdeling og fællesskole, men på Skolens Dag er alle blandet, fortæller hun og opsummerer hensigten med dagen: 

- Det er en hyggelig dag på tværs – for fællesskabet.

Eleverne har kunnet vælge sig ind på det, de havde lyst til, og et langt stykke hen ad vejen er det også eleverne selv, der står i spidsen for de workshops, der er blevet tilbudt. Lærerne er på skolen, men det har stået dem frit for, om de ville tilbyde en aktivitet eller bare være til stede. 

- Nu har eleverne taget ejerskab, så det er vi glade for. De har selv valgt, og det er rigtig fint – det giver noget ansvar, erfaring og fællesskab, siger en tilfreds rektor, Jens Verdoner, der konstaterer, at dagen ser ud til »at være en succes«.


Fællesskab betyder rigtig meget for os

mandag 01.01.0001 - mandag 01.01.0001

Vesteralle Børnehave har valgt at arbejde med Fri for mobberi. Det er der flere grunde til, men kort sagt er det for at »kunne leve bedre sammen.

Intet nyt fra vestkysten

mandag 01.01.0001 - mandag 01.01.0001

Hverken de smukke omgivelser, den gode stemning, de store rødspætter eller ejerforholdet var der lavet om på, da der den 27. september var årsmøde på Lejrskolen Vesterled.

Uffe-Skolens 90 års jubilæum

mandag 01.01.0001 - mandag 01.01.0001

Kære alle. Det er med stor glæde, at vi inviterer jer til at fejre Uffe-Skolens 90 år – en eftermiddag fyldt med minder, fællesskab og festlige indslag. Dato: Fredag den 7. november 2025 Tid: Kl. 15.00 – 18.00 Sted: Uffe-Skolens gymnastiksal

Scroll to top