Jubilæumsåret på normalt niveau
Efter rekordåret 2024 blev 2025 et lidt mere normalt år for Jaruplund Højskole – hvis man lige ser bort fra skolens 75 års jubilæum.
I weekenden var sydslesvigske unge og deres forældre igen inviteret til »Efterskolernes Dag«. I år fandt messen sted på A. P. Møller Skolen i Slesvig.
- Det er et vigtigt arrangement, hvor de unge og deres forældre kan informere sig om, hvilke muligheder der er for ophold, siger Skoleforeningens uddannelseskonsulent Stephanie Schönbeck-Graf.
18 efterskoler fra Danmark og den sydslesvigske Ladelund Ungdomsskole med en bredt tilbud præsenterede sig i Slesvig.
- Vi har været nødt til at sige nej til en håndfuld skoler, fordi det ellers bliver for uoverskueligt. De får så muligheden til næste år, siger Stephanie Schönbeck-Graf.
Efterskolerne er blevet meget fokuseret på målgruppen til messen i Sydslesvig. De har stort set alle en med, der kan tale tysk, så de også kan snakke med de forældre, der ikke er så god til dansk endnu. Desuden har de skoler, som i forvejen har elever fra Sydslesvig, gerne dem med. De bruger også sydslesvigske forældre som ambassadører.
Skoleforeningens rejsekontor var også til stede for blandt andet at informere om støttemuligheder, som også ligger på Skoleforeningens hjemmeside.
Efter rekordåret 2024 blev 2025 et lidt mere normalt år for Jaruplund Højskole – hvis man lige ser bort fra skolens 75 års jubilæum.
2024 var et rimeligt år for Christianslyst. Uventede udfordringer gør imidlertid, at 2024 med rette kan forfremmes til et rigtig godt år. Den positive tendens fortsætter.
De fire danske fagforeninger skriver i et læserbrev forleden, at Styrelsen har forkastet et overenskomstforlig og dermed skabt usikkerhed blandt medarbejdere og i hele Sydslesvig. Det giver anledning til at præcisere nogle væsentlige forhold.