Børnehave med egen fodboldbane

Torsdag blev den ny fodboldbane i Kilseng Børnehave taget i brug for første gang.

Allerede omkring europamesterskaberne i fodbold for mindretal, Europeada, sidste år, havde Kilseng Børnehave et stort ønske om selv at få en fodboldbane.

Der skulle gå endnu nogle måneder, før en af børnehavens voksne, Sven Weiland, sammen med pedellen tog handsken op og gik i gang med at bygge en bane. 

Det var i oktober, og egentlig så det hele ret lovende ud. 

Men så kom Sven Weiland til at kigge på banen. Og der var noget galt, syntes han.

- Den lignede en indhegning til geder, konstaterer han med et smil.

For at få banen til at ligne en fodboldbane, henvendte han sig til flere mindretalsorganisationer og spurgte, om de ville hjælpe. 

Det, Sven bad om, var bandereklamer, og nu pryder bannere fra blandt andet Skoleforeningen, Sydslesvigs danske Ungdomsforeninger, SSW og Flensborg Avis banen – og får det hele til at se lidt mere fodboldagtigt ud.

Fest for banen

For nylig blev der rullet græs ud, og torsdag formiddag blev banen så indviet med repræsentanter for flere af banner-leverandørerne som gæster. 

Sven Weiland havde tegnet linjer på banen, i midten lå bolden klar til at blive sparket til for første gang, der var pyntet festligt op og lagt pølser på grillen, og så blev snoren klippet.

Straks indtog børnene deres ny bane, og også efter den første nysgerrighed var fortaget, blev der spillet fodbold på banen. 

Der ville slet ikke være plads til geder. 

Ud over arbejdskraft har banen alt i alt kostet omkring 600 euro.


Premieren blev en succes

mandag 01.01.0001 - mandag 01.01.0001

Efter flere succesfulde arbejdsweekender på lejrskolen Vesterled, stod børnehavekolonien Hjerpsted nu for første gang for skud.

Minister besøger Duborg

mandag 01.01.0001 - mandag 01.01.0001

Den danske europaminister Marie Bjerre kommer til Flensborg.

Scroll to top