Babyboom i Skoleforeningen

Samfundet får flere børn, det gør Skoleforeningen også

Babyboom i Skoleforeningen

De ansatte i Skoleforeningen følger en udvikling, som man for tiden iagttager i hele Tyskland. Der bliver født langt flere børn, end man havde regnet med for bare få år tilbage. Mens der for eksempel i 2015 var syv af Skoleforeningens pædagoger på barsel i løbet af hele året, er antallet for 2019 allerede nu på 18. Det er næsten en tredobling, selvom året slet ikke er slut endnu.

Skoleforeningen blev opmærksom på denne markante stigning, fordi budgettet for i år på dette område på ingen måde svarede til de reelle udgifter.

- For en gangs skyld en merudgift, som Skoleforeningen og hele samfundet kan glæde sig over, siger Skoleforeningens direktør Lars Kofoed-Jensen.


En ny vej ind i mindretallet

mandag 01.01.0001 - mandag 01.01.0001

På Styrelsens møde den 10. juli blev der givet grønt lys til et nyt og ambitiøst kommunikationsprojekt, som sigter mod at skabe en mere professionel og ensartet introduktion til det danske mindretal for nye forældre.

Strategi for fungerende fællesskaber

mandag 01.01.0001 - mandag 01.01.0001

Et velfungerende børnefællesskab er den bedste forudsætning for et velfungerende læringsfællesskab. Det er tanken, der har fået PPR til at satse hårdt på »Fri for mobberi«.

Scroll to top