Overenskomstforlig for medarbejdere på danske overenskomster
De danske fagforeninger i Sydslesvig og Skoleforeningen har udsendt en fælles erklæring om det overenskomstforlig, de nåede frem til i sidste uge.
Kære forældre
Skoleforeningen sender her aktelle informationer omkring Corona-pandemien:
Nødgrupper
Dagtilbud og skoler forbliver principielt lukkede også de næste to uger frem til 4.maj.
Nødpasningen i dagtilbud og skoler vil blive udvidet:
Eksamen
Fra den 22. april kan der finde forberedende undervisning sted i skolerne for de elever, som skal op til eksamen i ESA (Erster Schulabschluss) og MSA (Mittlerer Schulabschluss). Det hører de berørte elever mere om i næste uge.
Studentereksamen gennemføres fra den 21. april.
Koncepter for genåbningen
Næste gang politikerne (regeringen og ministerpræsidenterne) mødes bliver 30. april, hvor de tager stilling til, om de kan fortsætte de åbningsplaner, som blev skitseret torsdag.
Undervisningsministrene og for os særligt Slesvig-Holsten arbejder på detaljerede koncepter for, under hvilke vilkår denne åbning skal finde sted (mindre grupper, udendørs undervisning, transport, hygiejne).
Hvem skal i skole efter 4. maj
Delstatsregeringen har det mål, at de elever kommer i skole efter den 4. maj, som enten står foran en overgang fra grundskole til fællesskole eller skal op til ESA og MSA i skoleåret 20/21.
Dagtilbud
Delstatsregeringen har endnu ikke taget stilling til, hvornår og hvordan dagtilbuddene kommer til at åbne igen.
De danske fagforeninger i Sydslesvig og Skoleforeningen har udsendt en fælles erklæring om det overenskomstforlig, de nåede frem til i sidste uge.
Når børnene går i dansk børnehave eller skole, er det også for forældrene en god ide at kunne sproget. Det har fået en række forældre til at sætte sig på skolebænken i Bredsted.
Onsdag vendte Sønder Brarup Cup tilbage efter et års pause, da man sidste år valgte at aflyse fodboldturneringen på grund af økonomiske udfordringer.