Sidste skoledag 2024/2025

På Uffe-Skolen er det efterhånden blevet en kær tradition, at 6. klasse står for at arrangere den sidste skoledag før sommerferien – og i år var ingen undtagelse. De ældste elever mødte op med høj musik, festligt humør og masser af energi.

Fra klasselokalerne regnede det ned med vand, vandballoner og slik – til stor begejstring for de yngre elever. Senere på formiddagen var der planlagt sjove aktiviteter for hele skolen, bl.a. en forhindringsbane og en omgang rundbold, hvor både elever og lærere deltog.

Klokken 11 samledes hele skolen i skolegården til en fælles afslutning. Der blev sunget “Ferie, ferie, ferie”, og vi sagde farvel til både Beate og Hilke, som vi kommer til at savne. Herefter fik børnene taget afsked med hinanden – og for nogle faldt der også en lille tåre.

Tak for endnu et dejligt skoleår. Vi glæder os til at byde alle velkommen tilbage til skoleåret 2025/26!

Scroll to top