Tyskland er europamester

Præcis en uge før åbningskampen i EM i fodbold 2024 afholdt Treja Danske Skole sine egne europamesterskaber.

Der var ikke noget at tage fejl af på sportspladsen ved Treja Danske Skole denne fredag formiddag: Hujen og råben afløst af heppen og jubel på sidelinjen, ind imellem et pift i en fløjte og et »SÅDAN!« inde på banen. Her var noget stort i gærde.

Det var såmænd skolens egne europamesterskaber i fodbold. 

Hele ugen havde der stået Europa som overskrift for en emneuge, der både bød på aktiviteter og workshops rundt om det europæiske kontinent, men også opfriskning af dekorationer og etablering af en motorikbane på skolen.

Og som afslutning på det hele altså en EM-turnering i fodbold. 

Kæmpede bravt

Portugal havde måttet melde afbud på grund af sygdom på holdet, men spilleplanen blev rettet til, så de syv resterende hold kunne afgøre mesterskabet mellem sig.

England viste sig fra begyndelsen ret stærk, lige som Italien og Tyskland gjorde det, men alle kæmpede det bedste, de havde lært, for deres land, og tilskuerne bakkede op i stor sympati med spillerne på banen. 

Der var nervepirrende kampe med last-minute-mål og spænding for alle pengene, og da det hele skulle afgøres, havde Tyskland og Spanien kæmpet sig til finalen.

Her viste Tyskland sig stærkest og løb med en klar sejr. Til lykke til Tyskland.


I Finland er der ro, i Sydslesvig ønskes sund indblanden

mandag 01.01.0001 - mandag 01.01.0001

Det finske skolesystem har gang på gang kastet flotte Pisa-målinger af sig. Det kan noget, men det kan ikke kopieres i Sydslesvig, mener fire ansatte i Skoleforeningen, der for nylig var på studietur i Finland.

Overvældende interesse for helt nyt initiativ

mandag 01.01.0001 - mandag 01.01.0001

Familiesprogugerne, som Skoleforeningen tilbyder sammen med SdU, er allerede længe før første afholdelse så populære, at det er svært at få en plads.

Scroll to top