Skoler stod op for demokratiet

»I disse dage er skolerne mere end nogensinde et sted, hvor børn og unge lærer demokratisk bevidsthed«, lyder det i oplægget til #IchStehAuf.

I forbindelse med valget til Europa-Parlamentet søndag den 9. juni, har skoler over hele Tyskland deltaget i et initiativ, der prøver at synliggøre vigtigheden af værdierne demokrati og mangfoldighed. Initiativet hedder »#IchStehAuf - Schulen für Demokratie und Vielfalt«. 

Aktionen fandt sted torsdag den 6. juni, og blandt dem, der gik forrest som et godt eksempel, var Duborg-Skolen i Flensborg.

- Vi ville prøve at samle flest mulige elever i skolegården for sammen at »stå op for« demokratiet og mangfoldigheden og gøre opmærksom på, at værdierne er vigtige for os her på skolen, begrunder rektor Heino Aggedam torsdagens aktion.

Den blev gennemført af elevrådet, som ifølge formand Lisa Hoffmann syntes, det var »en fed ide« og en god måde at vise engagement på. 

- Det er tid til at tage vores demokrati og vores fremtid i hænderne, sagde hun blandt andet til sine skolekammerater i skolegården og opfordrede alle, der kan, til at stemme ved Europavalget tre dage senere.

Og så bad hun alle om at sætte sig på hug, talte til fem, og så rejste alle sig op - for demokrati og mangfoldighed.


Wilfred og de vildfarne flodheste

mandag 01.01.0001 - mandag 01.01.0001

Wilfred Haahr Møller, der går i 6. klasse på Oksevejens Skole, er vinder af Den sydslesvigske skrivekonkurrence 2025/2026.

Læsning med hashtags og legoklodser

mandag 01.01.0001 - mandag 01.01.0001

Igen var læselyst, læseglæde og læsemuligheder i fokus, da Harreslev-Kobbermølle Danske Skole holdt læsedag.

Også små hænder kan samle store mængder

mandag 01.01.0001 - mandag 01.01.0001

Inspireret af TBZ’ affaldsindsamling, Frühjahrsputz, den 6. marts satte Kilseng Børnehave sig for at gå på gaden og gøre en hel masse for miljøet.

Scroll to top