Karakterer ønskes tilbage i 7. klasse
Styrelsen var imødekommende over for fællesskolernes ønske om at erstatte pile med bogstaver.
Skoleforeningen var med på Danmarks Læringsfestival, hvor mange danske lærere, kom forbi og hørte om hvad deres elever kan opleve i det dansk-tyske grænseland. Moin /Mojn var vores hilsen og de flotte røde badges var et hit. Messestanden var et joint venture mellem Grænseforeningen, Dansk Skoleforening for Sydslesvig e.V., Danevirke Museum, Deutscher Schul und Sprachverein, Deutsches Museum Nordschleswig, Der Nordschleswiger og Oplev Sydslesvig.
Styrelsen var imødekommende over for fællesskolernes ønske om at erstatte pile med bogstaver.
Der er ved at blive skabt en tradition med at afholde skolekoncerter på Duborg-Skolen. I år blev omkring 600 skoleelever musikalsk forkælet.
I disse dage lægger skoleelever på vestkysten sidste hånd på deres instrumenter lavet af affald. Dem skal de spille på, når de giver koncert sammen med SKURK.