Tillykke til et sælsomt stykke Danmark
Omkring 70 personer var samlet til reception for at fejre Jaruplund Højskoles 75 år
Skoleåret 2025/26 er i gang. Børnehaverne har været i gang i længere tid, på øerne var første dag efter sommerferien den 1. september, og i løbet af denne uge har også resten af Skoleforeningens elever taget hul på et nyt år.
For nogle af dem er det særligt spændende, for de er kommet i skole for allerførste gang og kan nu kalde sig elever i indskolingen.
Til dem skal der lyde et »Velkommen i skole«, og til alle andre siger Skoleforeningen »Velkommen tilbage«.
I år er 608 nye og i alt 5930 elever startet på de danske skoler i Sydslesvig.
Omkring 70 personer var samlet til reception for at fejre Jaruplund Højskoles 75 år
Der sker jævnligt noget på Duborg-Skolen, og det kommer ikke af sig selv.
Er du glad for noder, god til at øve hjemme og har mod på alt fra klassisk til funk, pop og swing? Og har du lyst til at blive en del af et orkester med plads til alle instrumentgrupper og en fantastisk fællesskabsånd? Så er SKURK måske lige noget for dig!