Karakterer ønskes tilbage i 7. klasse
Styrelsen var imødekommende over for fællesskolernes ønske om at erstatte pile med bogstaver.
Nordisk Litteraturuge på Harreslev Danske Skole.
I Sydslesvig, de nordiske lande og i Baltikum afholdes der fra i dag en »Nordisk Litteraturuge«. Det et højtlæsningsarrangement, hvor den samme nordiske litteratur læses under mottoet »Tænd et lys og læs sammen med hele Norden«. Hvert år vælges et nyt tema samt en ny børne-, en ungdoms- og en voksenbog, som på en eller anden måde hænger sammen med temaet. Temaet er i år: Fest i norden, fordi det er Foreningen Nordens 100 års fødselsdag. Børnebogen i år er »Pippi holder fødselsdag« af Astrid Lindgreen. Ungdomsbogen er »Sofies Verden« af Jostein Gaarder og voksenbogen er »Babettes gæstebud« af Karen Blixen. Her til morgen kunne eleverne på Harreslev Danske Skole således lytte til deres skolebibliotekar Jasmin Paulsen, som læste Pippi Langstrømpe for dem. Foruden i skolerne læses der også på biblioteker, kulturinstitutioner og mange andre steder i hele norden.
Styrelsen var imødekommende over for fællesskolernes ønske om at erstatte pile med bogstaver.
Der er ved at blive skabt en tradition med at afholde skolekoncerter på Duborg-Skolen. I år blev omkring 600 skoleelever musikalsk forkælet.
I disse dage lægger skoleelever på vestkysten sidste hånd på deres instrumenter lavet af affald. Dem skal de spille på, når de giver koncert sammen med SKURK.