Konsulent-undersøgelse i skoleforeningen

Bred opbakning til at få kigget på sparemuligheder

Konsulent-undersøgelse i skoleforeningen

29. marts 2019

Skoleforeningens fællesråd besluttede på sit møde torsdag aften at sætte en konsulentundersøgelse i gang, som skal se på sparemuligheder i forhold til foreningens udgifter og forvaltningsgange. Undersøgelsen må koste op til 100.000 euro med en elastik på 20 procent. Med denne økonomiske ramme vil det være muligt, at Skoleforeningen selv udpeger den eller de virksomheder, der skal foretage undersøgelsen.

Der blev allerede på fællesrådsmødet i februar nedsat en følgegruppe med medlemmer fra forvaltningen, Styrelsen og Fællesrådet. Følgegruppen skal nu lave et kommissorium.

- Vi tror, at det under disse forudsætninger er muligt at få gennemført en undersøgelse, der skaber en merværdi for Skoleforeningen, siger formanden Udo Jessen. På fællesrådsmødet havde formanden for Sydslesvigudvalget, Anni Matthiesen, endnu engang opfordret forsamlingen til at gå med til, at nogle friske øjne ser på Skoleforeningen.


Fastelavn i Sydslesvig

mandag 01.01.0001 - mandag 01.01.0001

Nogle tog hul på løjerne i ugen inden, nogle holdt det på dagen, og nogle valgte at udskyde festen, til sygdom havde sluppet sit tag.  Men uanset hvad og hvornår: I de danske skoler og dagtilbud er fastelavn blevet fejret med maner.

Trækker i trøjen for en god sag

mandag 01.01.0001 - mandag 01.01.0001

Fredag den 6. marts samles penge ind til Børnecancerfonden, når det igen er Fodboldtrøje-Fredag. Flere danske skoler syd for grænsen er med.

Nye og forbedrede test er i brug

mandag 01.01.0001 - mandag 01.01.0001

Torsdag aften fik Skoleforeningens styrelse en redegørelse for, hvor langt arbejdet med test til kvalitetssikring er.

Scroll to top