INFORMATION TIL FORÆLDRE I FORHOLD TIL UNDERVISNING HJEMMEFRA

INFORMATION TIL FORÆLDRE I FORHOLD TIL UNDERVISNING HJEMMEFRA

Alle elever er sendt hjem fra skole de kommende uger, og I og jeres barn/børn skal nu få en anderledes hverdag til at fungere.

Skolen har fortsat pligt til at give undervisning. Undervisningen foregår hjemmefra, og lærerne vil løbende orientere og vejlede om, hvad eleverne skal lave, hvornår de skal lave det, og om der er behov for jeres støtte hertil.

Det er ikke jeres ansvar at undervise børnene under en skolelukning, men det er jeres ansvar at følge med i, hvad der bliver meldt ud fra skolen og skabe en struktureret hverdag for jeres barn/børn. Det er derfor vigtigt, at vi er i kontakt med hinanden, og at du som forælder dagligt tjekker Intra/Famly/mail, så du kan støtte op om dit barns læring.

hvis I har spørgsmål eller andet, er I altid velkomne til at kontakte jeres skole.


Action i børnehøjde

mandag 01.01.0001 - mandag 01.01.0001

Hvert af Skoleforeningens 54 dagtilbud har modtaget en Action Kids-kasse fra Grænseforeningen. I kasserne er der gode, sjove og nemme muligheder for at få bevægelse ind i hverdagen bygget op om fire forskellige historier. I år er »Cirkus« kommet til.

Efterskoleophold rammes af nye regler

mandag 01.01.0001 - mandag 01.01.0001

10.-klassebevis i Danmark anerkendes ikke længere i Tyskland. Derfor kan man ikke fortsætte på gymnasiet i Sydslesvig efter et efterskoleophold i 10. klasse. Der søges om dispensation til dem, der allerede er optaget.

Scroll to top