Gustav gjorde det igen

Gustav Johannsen-Skolen gentager succesen – klar til Bezirksfinalen i beachvolleyball.

For anden gang i træk har Gustav Johannsen-Skolen vundet Flensborg-mesterskabet i »Jugend trainiert für Olympia« i beachvolleyball. 

Med sikre sejre over både Altes Gymnasium og Fridtjof-Nansen-Schule spillede holdet sig i denne uge direkte videre til regionsmesterskaberne.

De syv spillere – Endrit, Joran, Michel, Lotta, Anouk, Carla og Sofie – viste stor spilforståelse og stærkt sammenspil gennem hele turneringen, og kampene blev afgjort tydeligt til Gustav Johannsen-Skolens fordel.

Spillerne gik fokuseret til værks, støttede hinanden og holdt niveauet hele vejen. 

- Vi er meget tilfredse med indsatsen – det hele klappede i dag, lød det fra holdet efter sejren.

Næste opgave venter i uge 27 i Slesvig, hvor de bedste skoler fra regionen skal kæmpe om adgang til delstatsfinalen. 

Med dagens præstation i ryggen går Gustav Johannsen-Skolen til opgaven med både selvtillid og forventninger.


Tivoli i sommervarmen

mandag 01.01.0001 - mandag 01.01.0001

Den 1. juli holdt Vesterallé Børnehave sin årlige sommerfest – i år med aktiviteter inspireret af tivoli.

Lokalt firma sikrer natur i 5. klasse

mandag 01.01.0001 - mandag 01.01.0001

Med økonomisk hjælp fra Queisser Pharma kan Jørgensby-Skolen de kommende fem år tilbyde 5. klasserne at blive klogere på naturen og dens værdi.

Lyt til jer selv

mandag 01.01.0001 - mandag 01.01.0001

De 204 unge mennesker, der i år er sprunget ud som studenter fra de to sydslesvigske gymnasier, gør bedst i at mærke efter og forme deres fremtid, som de finder bedst, mener deres rektorer.

Scroll to top