Ude godt - og hjemme bedst
I sommerhalvåret bliver gymnastiksalen på Hiort Lorenzen-Skolen skiftet ud med naturen, når de store børn i Isted Daginstitution har bevægelse på programmet.
Fodboldtrøjefredag til fordel for kræftramte børn er også nået til Sydslesvig.
Børnecancerfonden og Danske Spil har siden 2019 afholdt fodboldtrøjefredag med det formål at indsamle penge til børn med kræft og deres familier.
Konceptet går kort sagt ud på, at man donerer penge til Børnecancerfonden og dernæst viser det ved at iføre sig sin bedste fodboldtrøje – altid den første fredag i marts.
Sidste år fandt nogle klasser på Harreslev-Kobbermølle Danske Skole på også at holde fodboldtrøjefredag, og i år havde ideen bredt sig til hele skolen.
Og det blev noget af en fest.
Dagen begyndte med, at der blev talt penge op, og så var der fodboldmorgensang med »Fodboldstjernen« og »Vor Sang« på »playlisten«.
Efterfølgende blev der talt om, hvad Børnecancerfonden bruger de indsamlede penge til, og det blev oplyst, hvor mange af de penge der kommer fra Harreslev: Ikke mindre end 1833,20 euro lykkedes det skolen at samle ind.
Succesen blev fuldendt med et solbeskinnet spisefrikvarter, hvor der blev budt på stadionpølser til alle.
Der blev sidste år sat rekord i fodboldtrøjefredagsindsamlingen, da Børnecancerfonden fik over otte millioner kroner fra dagen. Før fintællingen har Børnecancerfonden meldt ud, at det beløb er overgået i år.
Der er fodboldtrøjefredag igen den 6. marts 2026.
I sommerhalvåret bliver gymnastiksalen på Hiort Lorenzen-Skolen skiftet ud med naturen, når de store børn i Isted Daginstitution har bevægelse på programmet.
Den sydslesvigske skrivekonkurrence for elever i 4.-6. klasse og de ældste læringsgrupper havde i år »tid« som tema.
I Borreby Daginstitution har 22 børn netop taget hul på Den lille spejderuge og dermed en masse spændende udeaktiviteter.