Fodboldtrøjer i Sydslesvig

Dagen, hvor man tager en fodboldtrøje på og støtter kræftramte børn, har spredt sig på de danske skoler i Sydslesvig.

Jens Jessen-Skolen

Harreslev-Kobbermølle Danske Skole

Gottorp-Skolen

Oksevejens Danske Skole

Hiort Lorenzen-Skolen 

Hvert år den første fredag i marts holder Danske Spil og Børnecancerfonden fælles indsamlingsdag med navnet FodboldtrøjeFredag.

Den dag opfordres alle interesserede til at iføre sig en fodboldtrøje og donere penge til fordel for kræftramte børn, og opfordringen er blevet fulgt af så mange, at der sidste år blev sat indsamlingsrekord med 13,8 mio. kr.

Også på de danske skoler syd for grænsen vinder FodboldtrøjeFredag mere og mere indpas. 

Oksevejens Skole var den første til at hoppe med på FodboldtrøjeFredag og afholdt den i år for femte gang, og nogle har i år deltaget for første gang. Det er Jens Jessen-Skolen, Læk Danske Skole, Gottorp-Skolen og Hiort Lorenzen-Skolen.

Sidstnævnte havde i dagens anledning besøg af P4 Morgen Syd og Esbjerg, hvor lytterne kunne høre om, hvordan initiativet er kommet op at stå, og hvordan det er blevet taget imod af eleverne. 

Har man lyst, kan man scanne QR-koden her på siden og finde lydklippet fra Slesvig på dr.dk/lyd (gå frem til 2:43:31).

En dag med fodbold

Flere steder handlede FodboldtrøjeFredag ikke »kun« om fodboldtrøjer og pengeindsamling. 

Her følger en kort beretning fra nogen, der lige som Oksevejens Skole har prøvet det før, nemlig Harreslev-Kobbermølle Danske Skole, der i år deltog for anden gang:

»Vi havde igen en fantastisk dag og indsamlede 2290,24 euro.

Vi startede med en morgensamling, hvor vi oplyste beløbet, fortalte om aktiviteterne og sang »Fodboldstjernen« og »Vor Sang«. Derefter måtte eleverne afprøve forskellige aktiviteter.

I skolegården var der stadionpølser, forhindringsbane med bold, målvæg og fartmåler.

I den Blå Sal var der konkurrencer om at designe den flotteste fodboldtrøje og gætte, hvor mange stykker fodboldpasta der var i et glas, og i skolebiblioteket kunne man hygge sig med fodboldbøger, fodboldquiz, bordfodbold og fodboldhighlights på storskærm.

Vi sluttede dagen af med to fodboldkampe (1.-3. klasse og 4.-6. klasse)«.


Samarbejde i mindretallet giver musik i skolerne

mandag 01.01.0001 - mandag 01.01.0001

Skoleforeningen har været nødt til at sløjfe tilbuddet om danske koncerter i skolerne. De to mindretalsorganisationer SSF og SdU er sprunget til med hjælp.

Unge gæster i Landdagen

mandag 01.01.0001 - mandag 01.01.0001

Torsdag den 26. februar var 9. og 10. klasse fra Sønder Brarup Danske Skole på besøg i den slesvig-holstenske landdag. 

SAR? Hvad er det?

mandag 01.01.0001 - mandag 01.01.0001

Du har måske hørt ordet før, og du er måske også blevet spurgt, om du vil stille op, men du ved ikke rigtig, hvad samarbejdsrådet egentlig er? Her kan du blive lidt klogere.

Scroll to top