Fodboldtrøjer i Sydslesvig
Dagen, hvor man tager en fodboldtrøje på og støtter kræftramte børn, har spredt sig på de danske skoler i Sydslesvig.
Folk strømmede til, da Efterskolernes Dag i Sydslesvig lørdag den 21. februar blev afholdt på Duborg-Skolen. 16 efterskoler deltog, og et par af dem sender anerkendende ord til de danske skoler i Sydslesvig.

- Det er fantastisk at komme her og mærke, hvor forberedt de unge mennesker er. De henvender sig selv, kommer hen og snakker, og vi oplever stor modenhed og spørgelyst.
Sådan sagde leder af Efterskolen Hjarnø, JP Nielsen, da Efterskolernes Dag i Sydslesvig var ved at være ved vejs ende.
Han og kollegaen fra idrætsefterskolen BGI Akademiet var så betaget af de sydslesvigske unge, at de havde behov for at nævne det og anerkende de unges skoler for at danne og uddanne de unge, som de gør:
- De unges væremåde fortæller lidt om, hvordan man som skole arbejder med sine unge mennesker på – det er løn for det arbejde, man laver, lød roserne.
Fyldt fra starten
Efterskolen Hjarnø og BGI Akademiet var to af i alt 16 efterskoler, der deltog i årets udgave Efterskolernes Dag i Sydslesvig. Sidste år deltog 14 skoler i dagen, der den gang blev afholdt på A.P. Møller Skolen.
På Duborg-Skolen er det hele lidt mere komprimeret end på det danske gymnasium i Slesvig, og det kan måske derfor godt virke som om, der er mange menensker på forholdsvis lidt plads.
Men det ikke bare virkede som om – det VAR mere fyldt, mente Åge Jacobsen fra Rødding Fri Fag- og Efterskole:
- Der er mange flere mennesker i år. Og de har været her lige siden, det begyndte, sagde Åge Jacobsen, der også havde bidt mærke i, at mange spurgte ind til, hvordan man kan få økonomisk støtte til et efterskoleophold, og at interesserede familier er klar til at kigge længere væk end kun det sønderjyske område for at finde den rigtige efterskole.
Favoritten fundet
En af dem, der kiggede længere væk, men til Efterskolernes Dag fandt sin favorit i det sønderjyske, er Ronja Luise Heyduck.
Hun går i 7. klasse på Husum Danske Skole og var taget til Efterskolernes Dag med mor Michaela og far Alex. Ronja spiller musik og havde i første omgang OrkesterEfterskolen i Holstebro som favorit. Men så kom familien forbi standen, hvor Sundeved Efterskole informerede.
- Sundeved er min favorit. Der er meget forskelligt at vælge imellem, og det lyder sjovt, sagde Ronja, inden turen fortsatte rundt til de andre efterskoler.
Man kunne tro, at Ronja fik en ny favorit for hver ny efterskole, hun hørte om, men det var ikke tilfældet – sidst på dagen var Sundeved fortsat favorit.
Rejsekontoret hjælper
Skoleforeningens Rejsekontor står klar til at hjælpe de elever, der gerne vil på efterskole, eksempelvis med at søge støtte til opholdet eller dispensation, fordi man tager på efterskole i 9. klasse.
Er man dansk statsborger skal støtte til opholdet søges via den efterskole, man vælger.
Dagen, hvor man tager en fodboldtrøje på og støtter kræftramte børn, har spredt sig på de danske skoler i Sydslesvig.
Skoleforeningen har været nødt til at sløjfe tilbuddet om danske koncerter i skolerne. De to mindretalsorganisationer SSF og SdU er sprunget til med hjælp.
Torsdag den 26. februar var 9. og 10. klasse fra Sønder Brarup Danske Skole på besøg i den slesvig-holstenske landdag.