AKTUELLE CORONA-INFORMATIONER TIL SKOLEFORENINGENS FORÆLDRE 25. MARTS 2020

PPR tilbyder rådgivning og vejledning for forældre, unge og pædagogisk personale. PPR bietet Beratung und Hilfestellung für Eltern, Jugendliche sowie pädagogisches Personal an.

COLOURBOX39515877

 

PPR – Kontakt os, når du har brug for hjælp

PPR tilbyder rådgivning og vejledning for forældre, unge og pædagogisk personale.

I disse tider med kontaktindskrænkninger, hjemmearbejde og lukkede skoler og dagtilbud er mange familier udsat for en ændret og på mange måder udfordrende hverdag.

PPR vil gerne gøre opmærksom på, at vi har et korps af ressource­personer, som står til rådighed med hjælp og vejledning.

Vi lytter, vejleder og rådgiver også omkring de nye udfordringer, som det pædagogiske personale og især forældrene kan opleve i denne hverdag.

Der kan dukke mange spørgsmål op, som man har brug for at få vendt.

Måske har du brug for råd og vejledning omkring organisering af den ændrede dagligdag i din familie eller spørgsmål til, hvordan fjernundervisning, læring, leg og bevægelse kan integreres i dagligdagen. Der kan være spørgsmål til, hvordan børn og unge kan motiveres og om, hvordan man taler med børn og unge om deres følelsesmæssige oplevelser. Der kan være tusind andre spørgsmål og emner, som du måske har brug for at få talt om.

På den følgende side finder du alle kontaktpersoner:

 

PPR – Nimm Kontakt auf wenn du Hilfe brauchst

PPR bietet Beratung und Hilfestellung für Eltern, Jugendliche sowie pädagogisches Personal an.

In der gegenwärtigen Zeit mit Einschränkung sozialer Kontakte, ”home-office”, geschlossenen Schulen und KiTas stehen viele Familien einem veränderten Alltag gegenüber, der in vielerlei Hinsicht sehr fordernd sein kann.

PPR möchte gern darauf hinweisen, dass wir über eine Anzahl pädagogischer und psychologischer Fachkräfte verfügen, die beratend zur Seite stehen.
Wir haben ein offenes Ohr für die Probleme und Fragen, vor denen Eltern, Jugendliche und pädagogisches Personal aufgrund derzeit sehr veränderter Alltagsbedingungen stehen.

Es können viele Fragen auftauchen, die in einem Gespräch mit uns eine Antwort finden können.

Vielleicht benötigst du einen Rat, wie der veränderte Alltag für die Familie reibungsfreier organisiert werden kann, oder wie häuslicher Unterricht, Spiel, Auszeiten und Bewegung im Tagesablauf integriert werden können. Es können Fragen sein wie Kinder und Jugendliche zu motivieren sind oder Fragen wie man mit Kindern und Jugendlichen über ihre Gedanken, Sorgen und   Ängste spricht.

Es könnten auch eine Vielzahl anderer Fragen und Themen auftauchen, über die du gern mit uns sprechen möchtest.

Auf der folgenden Seite sind die Kontaktpersonen aufgelistet:

 Oversigt:  Psykologer (Psychologen), Pædagogiske konsulenter (Pädagogische Fachberater), Skolesocialarbejdere (Schulsozialarbeiter)

PPRs psykologer

Navn

Telefon

Email

Træffetid

Mona Jochimsen

0175-98 35 171

mona.jochimsen@skoleforeningen.org

mandag – torsdag 8:00 – 16:00

fredag 8:00 – 13:00

Hanne Christiansen

0461-570 870

hanne.christiansen@skoleforeningen.org

mandag – torsdag 8:00 – 16:00

fredag 8:00 – 13:00

Arik Marschlich

0461-570 870

arik.marschlich@skoleforeningen.org

mandag – torsdag 8:00 – 16:00

fredag 8:00 – 13:00

 

PPRs pædagogiske konsulenter

Navn

Telefon

Email

Træffetid

Ane Schmidt

0175-98 32 777

ane.schmidt@skoleforeningen.org

mandag – torsdag 8:00 – 16:00

fredag 8:00 – 13:00

Katrin Lass

0461-570 870

katrin.lass@skoleforeningen.org

mandag – torsdag 8:00 – 16:00

fredag 8:00 – 13:00

Lise Olsen

0461-570 870

lise.olsen@skoleforeningen.org

mandag – torsdag 8:00 – 16:00

fredag 8:00 – 13:00

Sabine Ehlert-Pejtersen

0461-570 870

sabine.ehlert-pejtersen@skoleforeningen.org

mandag – torsdag 8:00 – 16:00

fredag 8:00 – 13:00

 

PPRs skolesocialarbejdere

Navn

Telefon

Email

Træffetid

Peter Martens

0163-49 99 568

peter.martens@skoleforeningen.org

mandag – torsdag

7:30 – 15:00

fredag 7:30 – 14:30

Juana Riepe

0163-49 99 504

juana.riepe@skoleforeningen.org

 

 

 

Lars Goerke

0163-49 99 575

lars.goerke@skoleforeningen.org

mandag – torsdag 8:00 – 16:00

fredag 8:00 – 13:00

Matthias Johannsen

0163-49 99 045

matthias.johannsen@skoleforeningen.org

 

mandag – fredag 8:30 – 13:00